Blogs

2010.11.22

Mājas lapu izstrāde 2.0

Visas tehnoloģijas attīstās, mājas lapas un mājas lapu izstrāde nav izņēmums. Mājas lapu izstrādes posms līdz 1999. gadam tiek uzskatīts par „lasīšanas laikmetu”, jo saturs, kas tika piedāvāts bija vienkārši informatīvs, vienvirziena – līdzīgi kā laikraksta izlasīšana vai TV pārraides noskatīšanās. Minētais gads ir zīmīgs ar to, ka tad tika izveidoti pirmie blogi, jeb latviski emuāri – Blogger un LiveJournal, kuri piedāvāja ikvienam globālā tīmekļa lietotājiem un entuziastam iesaistīties informācijas apmaiņā – ikvienam radās iespēja publicēt savas domas, idejas un vēlmes personīgajos emuāros, beidzot ikviens varēja kļūt par publisku autoru tikai ar dažu peles klikšķu palīdzību.

Attīstoties globālajam tīmeklim, mobilajām tehnoloģijām, pieaugot interneta lietotāju skaitam un pieaugot lietotāju vēlmei iesaistīties informācijas apmaiņā, cilvēkiem radās nepieciešamība pēc informācijas apmaiņas abos virzienos, vēlēšanās tikt sadzirdētiem, uzklausītiem un būt daļai no kaut kā lielāka ir pamatā tīmekļa lietošanas jaunajām tendencēm.

Jaunais laikmets ir ieviesis izmaiņas veidā, kā mēs domājam un ko mēs saprotam ar globālo tīmekli. Otrās paaudzes mājas lapas ir iepazīstinājušas mūs ar emuāriem, sociālajiem tīkliem un tiešsaistes video straumēšanu. Retajam šodien ir sveši termini Facebook, Twitter, YouTube, JustinTV, mūsu pašu Draugiem u.c., kas nodrošina jaunās paaudzes informācijas apmaiņu. Kā ļoti labu vietējo piemēru tīmekļa jaunās paaudzes pielietojumā būtu jāmin Draugiem izstrādātās aplikācijas, piemēram, viņu piedāvātā pase, kura nodrošina iespēju pieslēgties emuāriem un citiem sociālajiem tīkliem bez nepieciešamības reģistrēties tajos, lai iesaistītos diskusijās un informācijas plūsmā. Arī 1188 mājas lapa savu pakalpojumu klāstā lieto 2.0 tehnoloģijas – piemēram, pie sabiedriskā transporta maršruta atrašanas lietotājam atliek vien ievadīt pirmos pieturvietas pirmos burtus, kad ievadlauka apakšā automātiski parādās atbilstošo pieturvietu varianti.

Ar terminu mājas lapu izstrāde 2.0 tiek saprasta tādu mājas lapu izveide, kura nodrošina informācijas apmaiņu, dalīšanos tās saturā ar citiem, dinamiskumu, kustību, tīmekļa standartus un reāla laika pieprasījumu apstrādi (par ko jāpateicas AJAX un JS programmēšanas valodām). Piemēram, Google e-pasts Gmail ar AJAX palīdzību nodrošina jaunu e-pastu saņemšanu pasta kastītē bez mājas lapas pārlādēšanas nepieciešamības – ērti un ātri, jeb tieši tas, kas mums nepieciešams. Informācijas meklēšana, kas balstīta uz sinonīmiem ir viens no mājas lapu izstrādes 2.0 pamatprincipiem, kas samazina lietotāju iespēju kļūdīties un neiegūt vēlamo informāciju, kas jau tika minēts 1188 mājas lapas piemērā.

No web dizaina izstrādes puses mājas lapu izstrāde 2.0 koncepcija ir vienkāršība, funkcionalitāte un atbrīvošanās no visa nevajadzīgā, piedāvājot apmeklētājam saprotamu, loģisku mājas lapas navigāciju un ātru vajadzīgās informācijas atrašanu.

Globālais tīmeklis turpina attīstīties, līdz ar to arī mājas lapu izstrāde un jau labu laiku izstrādātāji rosās ap 3.0 tehnoloģiju, kas tiek plānota kā „intelektuālā” tīmekļa vide ar daudz labākām informācijas indeksēšanas, glabāšanas, meklēšanas un pasniegšanas iespējām.

Kategorijās: Mājas lapa, Mājas lapu izstrāde

Citi raksti

Tavs viedoklis

Jaunākie darbi